Ο ΠΑΟΚ σε ρυθμούς προπόνησης ήταν καταιγιστικό και σκόρπισε με τον Ατρόμητο. Έτσι εκμεταλλευόμενος την γκέλα του Ολυμπιακού, πήγε αυτός στην πρώτη θέση. Παράλληλα όμως με αυτό κλείενει 51 αγώνες δίχως ήττα στο πρωτάθλημα και μια χρονιά όπου επίσης δεν έχει γνωρίσeι την ήττα.

ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 5-1

Ο ΠΑΟΚ έχασε τελευταία φορά στις 11 Μαρτίου του 2018 από την ΑΕΚ. Τα 3 γκολ του αγώνα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε καθαρίσει και τυπικά τον αγώνα η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Βιερίνια στο 13′ και στη συνέχεια σκόραρε ο ίνγκασον στο 34′ και στο 41′.

Στο δέυτερο ημίχρονο έκανε το 4-0 ο Σφιντέρφσκι στο 53′ και οι Περιστεριώτες μειώσαν στο 56′ με τον Ρολάντ. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με άλλο ένα γκολ του ΠΑΟΚ στο 83′ με τον Μίσιτς.