ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2

στις

Με πέναλτι που κέρδισε ο Κρέσπο σε νεκρό χρόνο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια στο 101′ ο ΠΑΟΚ «έσωσε» το αήττητο, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 και παράλληλα στέρησε από τον Παναθηναϊκό ένα μεγάλο διπλό, που θα τον βοηθούσε ψυχολογικά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-2

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κερδίσει, αλλά ο διαιτητής κράτησε όσο χρόνο χρειάστηκε για να μην φύγει ο ΠΑΟΚ ηττημένος. Στην λεωφόρο βράζουν και πιστεύουμε δικαίως ότι το κάνουν. Σίγουρα δεν είναι από τις καλύτερες περιόδους για την ομάδα της Αθήνας αλλά σε αυτό το ματς έπρεπε να κερδίσει. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μέσα στην Τούμπα με γκολ του Ζαχίντ στο 44′, μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι. Με το 0-1 έκλεισε το ημίχρονο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65′ ο Βιερίνια έκανε το 1-1 και έτσι ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι. Όμως οπως προείπαμε ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος και κατάφερε να το αποδείξει στο 87′ με γκολ του Μακέντα. Από κει και πέρα έδρασε η παράγκα της Βορείου Ελλάδος. Ο διαιτητής έδειξε 5 λεπτά καθυστέρηση, τελικά παίχτηκαν 8 λεπτά και επί 3 λεπτά είχαμε έναν διαιτητή που αποφάσιζε αν έπρεπε να δώσει πέναλτι, τελικά το έδωσε, το εκτέλεσε ο Βιερίνια στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων και έληξε ο αγώνας 2-2. Μπράβο στους εξυγιαντές….