ΟΦΗ – Πανιώνιος 4-1

στις

Οπώς και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πανιώνιο, αλλά δεν πτοήθηκε. Οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές και με το τελικό 4-1 επί των «κυανέρυθρων» έφτασαν τους 13 βαθμούς, ενώ ο Πανιώνιος έμεινε στο -2 στη βαθμολογία.

Ήταν μια ιδανική αρχή με το γκολ του Μπατσανά μόλις στο 9ο λεπτό, που όμως εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ειδικά όταν ισοφάρισαν οι κριτικοί στο 33′ με τον Σεμέντο. Ακόμα και έτσι όμως το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου έμοιαζε με ιδανικό σενάριο καθώς το -2 θα γινόταν -1 και ο Πανιώνιος θα έπαιρνε ένα καλό σκορ σε μια καυτή έδρα με μια πολύ καλή ομάδα για το εφετινό πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ όμως στην επανάληψη μπήκε ορεξάτος και ολοκλήρωσε την νίκη του με 3 ακόμη γκολ, 55′ Νεϊρά, 71′ Τσιλιανίδης, 81′ Σεμέντο.