ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2

στις

Ματσάρα στο ΟΑΚΑ (2-2) με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2 φορές, να χάνει πέναλτι, να παραμένει αήττητος για 40ο ματς και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει δύο φορές, αλλά να μην μπορεί να κάνει την ολική ανατροπή! Δυο γκολ ο Σφιντέρσκι (16′-58′), ενώ για την ΑΕΚ σκόραραν ο Τσιγκρίνσκι (54′) και ο Ντέλετιτς (79′). Το δοκάρι… σημάδεψε στο πέναλτι ο Μπίσεσβαρ, που κέρδισε στο 25′.

Με δεδομένη την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο, το χαμένο πέναλτι στο 0-1 και το γεγονός ότι προηγήθηκε ξανά αμέσως μετά την πρώτη ισοφάριση της ΑΕΚ, είναι λογικό στον ΠΑΟΚ να μην το βλέπουν θετικά τον αγώνα. Σημασία όμως έχει ότι για δεύτερη σερί εβδομάδα η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν πήρε το τρίποντο και χάνει την 1η θέση.

Η Ενωση, από την άλλη, με δεδομένο ότι στο πρώτο 45λεπτο δεν υπήρχε στο γήπεδο και στη συνέχεια δέχθηκε το δεύτερο γκολ αμέσως μετά την ισοφάριση της, είναι λογικό να το βλέπει ίσως λίγο καλύτερα το σκορ. Σημασία όμως έχει ότι η νίκη που ήθελε ο κόσμος δεν ήρθε και η διαφορά από την 1η θέση αυξήθηκε. Ποια από τις δύο πλευρές έχει δίκιο, θα το δείξει η συνέχεια. Προς το παρόν, μπορούμε απλά να πούμε ότι είδαμε ένα πολύ καλό ντέρμπι, με ενδιαφέρον στο τέλος.