Ολυμπιακός-Τότεναμ 2-2

στις

Είναι η μεγαλύτερη ομάδα της Ελλάδας ο Ολυμπιακός και αυτό το δείχνει μέσα στο γήπεδο και μάλιστα όταν φέρνεις ισοπαλία μετά από ανατροπή με την περσινή φιναλίστ του τελικού της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μέσα στο γήπεδο με σκοπό να βάλει γκολ, δεν κατάφερε και μετά από μια φάση που προέκυψε από ένα λάθος η Τότεναμ προηγήθηκε με πέναλτι στο 26′ και έκανε το το 0-2 σχεδόν αμέσως, στο 30′ με τον Λούκας. Το παιχνίδι φαινόταν τελειωμένο αλλά με τον εφετινό Ολυμπιακό δεν μπορείς να το πεις και ειδικά όταν στην εκπνοή του ημιχρόνου έκανε το 1-2 με τον Ποντένσε στο 44′. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 54′ με τον Βαλμπουενά. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν πιο ισορροπημένο με μια μικρή προσπάθεια του Ολυμπιακού να πάρει κάτι καλύτερο, που δεν του βγήκε.

Αυτό που μένει για τον Ολυμπιακό σε αυτό το παιχνίδι είναι η πραγματική κατάθεση κλάσης και πάθους, κόντρα σε έναν αντίπαλο που στα «χαρτιά» είναι πολύ ανώτερος. Συνολικά ήταν καλύτερος απ’ την Τότεναμ και δεδομένης της εξέλιξης του αγώνα, με δυο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, το come-back και η απόδοσή του ήταν αντίστοιχη μεγάλης ομάδας.Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια για την Ελληνική ομάδα.

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά (69’ Μπενζιά), Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Γουίνκς, Ντέιβις, Αλντερβάιρελντ, Βερντόνγκεν, Ντομπελέ (62’ Σισοκό), Έρικσεν, Σάντσες, Μόουρα (76’ Λαμέλα), Ντέλε Άλι (72’ Σον), Κέιν