Με μια πολύ σπουδαία νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έκλεισε η 3η αγωνιστική του Παναθηναϊκού που πάει από το κακό στο χειρότερο και μάλιστα παραμονή του μεγάλου ντέρμπι που ακολουθεί στην 4 η αγωνιστική με τον αιώνιο αντίπαλό του, τον Ολυμπιακό (22 Σεπτέμβρη). Για αυτόν τον αγώνα τα λόγια είναι περιττά.

Ο Άρης πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του σε βάρος του Παναθηναϊκού. Τον έχει κερδίσει και άλλες 22 φορές αλλά σε καμία, η διαφορά δεν ξεπέρασε τα 3 γκολ. Το μεγαλείο του Άρη ξετυλίγεται σε μια χρονιά που αναμένεται να είναι καλή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Το σκορ άνοιξε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 20′. Στο 43′ έγινε το 2-0 με τον Βέλεθ Φραν και εκεί έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ ήταν μοιρασμένα, από δύο σε κάθε ημίχρονο.

Στην επανάληψη και στο 54′ ο Άρης έκανε το 3-0 με τον Ντιγκινί στο 54′ και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ένας ακόμη πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ιντέγε στο 64′.Το τελικό σκορ είναι αποστομωτικό ως προς την εικόνα του αγώνα και βαρύ για την ομάδα της Αθήνας, που δεν περνάει την καλύτερή της περίοδο. Το δυσάρεστο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι το σκορ θα μπορούσε να ήταν πιο βαρύ γι’ αυτόν, δεδομένων των ευκαιριών που έχασαν οι «κίτρινοι» οι οποίοι αποδείχθηκαν και πιο «έξυπνοι» στο κομμάτι της τακτικής.