Την κορυφή πιάσανε με δυο διπλά οι Ακρίτες με μάλιστα το ένα διπλό να είναι μέσα στο γήπεδο της ΑΕΚ. Ο Αγώνας ξεκίνησε με καλύτερους τους Αγρινιώτες που για 20 λεπτά ήταν οι καλύτεροι μέσα στο γήπεδο. Από κείνο το σημείο και μετά η Ξάνθη άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι με τις τελικές των δύο ομάδων να είναι μοιρασμένες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε έτσι.

Στην επανάληψη οι Ακρίτες μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, αφού ο προπονητής τους έκανε δύο αλλαγές γρήγορα-γρήγορα. Στο 69′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όπου εκτελέστηκε από τον Μπαϊροβιτς και έγινε το 1-0, δεν πρόλαβαν όμως να το χαρούν πολύ το γκολ αφού σχεδόν αμέσως ισοφαριστήκαν. Στο 72′ ο Εντουάρντο, που είχε μπει ως αλλαγή στον αγώνα τέσσερα λεπτά νωρίτερα, έκανε σουτ με το αριστερό και ισοφάρισε, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Ντουρίτσκοβιτς. 5 λεπτά αργότερα έγινε η ανατροπή.

Στο 77′ ο Τερκί έβγαλε τη σέντρα από δεξιά λίγο πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή, ο επερχόμενος Στάρτζεον πρόλαβε τον Σανιά πριν αυτός διώξει και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το σώμα. Έτσι κάπως ολοκληρώθηκε η μεγάλη νίκη των Ακριτών που βλέπουν με αισιοδοξία το φετινό πρωτάθλημα.