ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1

στις

Ξεκίνημα με νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν  του Παναιτωλικού στην έδρα τους

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1: Τα highlights του αγώνα (vid)

Πριν αναφερθούμε στα του ματς, αξίζει μια αναφορά στο ότι για πρώτη φορά στην χώρα μας η μετάδοση ήταν pay per view. Η αναμέτρηση μεταδόθηκε από το PAOK TV, μετά τα όσα έχουν προηγηθεί στις διαπραγματεύσεις του ΠΑΟΚ με ΕΡΤ και NOVA και η αλήθεια είναι πως για πρώτη φορά το εγχείρημα όσον αφορά την εικόνα και την μετάδοση ήταν πετυχημένο.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 27′ με τον Σφιντέρσκι. Ο Γιαννούλης έκανε εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα και ο Πολωνός εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Κνετ και ανενόχλητος έκανε το 1-0. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έπαιζε καλύτερα από τουε φιλοξενούμενους και στο 45′ κόντεψε να κάνει το 2-0, όταν ο Πέλκας ανενόχλητος πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι κατάφερε να αστοχήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Αγρινιώτες ανέβασαν απόδοση, ενώ οι Θεσσαλονικείς έχοντας και το γκολ στο τσεπάκι  σκεφτόντουσαν περισσότερο τη ρεβάνς με τη Σλόβαν. Οι φιλοξενόυμενοι λοιπόν χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη φάση, είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Πασχαλάκης δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια μεγάλη επέμβαση. Τα πάντα ωστόσο κρίθηκαν στο 76′ όταν ο Μίσιτς από πλάγια δεξιά έκανε την σέντρα σουτ και ο Κνετ κάνοντας ένα τραγικό λάθος διαμόρφωσε το 2-0. Η συνέχεια πιο πολύ ήταν για την ολοκλήρωση του αγώνα, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και κυνήγησαν την ανατροπή εις μάτειν όμως και με ένα μόνο γκολ στο 92′ με τον Ντάλσιο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.