Κραϊόβα – ΑΕΚ 0-2

στις

Η πανέμορφη κεφαλιά του Μάνταλου στο 60′ και ο «κεραυνός» του Λιβάια στο 85′ στείλαν την ΑΕΚ μιαν ανάσα από τα πλέι οφ του Europa League, καθώς το σκορ στη Ρουμανία δίνει στην Ένωση τεράστιο προβάδισμα και σχεδόν αυτοκτονικό χαρακτήρα σε τυχόν απώλειας της πρόκρισης.

Κραϊόβα - ΑΕΚ 0-2

Η ΑΕΚ  ξεκίνησε εξαιρετικά μουδιασμένα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρη η διαφορά ετοιμότητας των δυο ομάδων. Η Κραϊόβα είχε παίξει περισσότερα παιχνίδια από την ομάδα του Καρντόσο και αυτό φαινόταν από τις άστοχες ενέργειες των παικτών της Αθηναϊκής ομάδας καθώς και στην έλλειψη της συνοχής στο παιχνίδι της. Η ελληνική ομάδα όμως όντας σαφέστατα πιο ποιοτική από την αντίπαλό της και όσο περνούσε η ώρα ξεμούδιαζε.

Πριν τελειώσει το ημίχρονο έγινε μια χρυσή αλλαγή όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια. Ο Λιβάγια αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, που ένιωσε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς, και με την είσοδό του στο ματς έδειξε πως με την κλάση του μπορεί εύκολα να δώσει την νίκη στην Ένωση απλά και μόνο με μια ενέργειά του. Τελικά, την έδωσε με δύο! Η σέντρα προς τον Μάνταλο που με κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 59΄και στο 85′ όπου με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 0-2.

Οι συνθέσεις

Κραϊόβα: Πιλιατσέλι, Μπρίτσεαγκ, Βαταγέλου, Κέλιτς, Ρομάν (73′ Φόρτες), Ματέιου, Τσιτσαλντάου, Μπανκού, Ιβάνοφ (65′ Κάκα), Μπαρμπούτ (73′ Μπάρμπουτ), Άτσκα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμόες, Σιμάο (82′ Κρίστισιτς), Ζεράλδες, Βέρντε (64′ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Κλωναρίδης (39′ Λιβάια).