ΠΑΟΚ – Άγιαξ 2-2

στις

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τρια γκολ και πήρε μια πολύτιμη ισοπαλία που του δίνει κάποιες ελπίδες για πρόκριση στην Ολλανδία. Β΄ρεθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Γιαννούλη αλλά μετά από συντονισμένη αντίδραη πήρε το προβάδισμα με γκολ του Άκπομ και του Μάτος και τελικά κατάφερε ο Άγιαξ να βάλει το γκολ της Ισοφάρισης.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κοίταξαν στα μάτια τον πανίσχυρο Άγιαξ, επέστρεψαν από το εις βάρος τους 0-1, προηγήθηκαν 2-1, έχασαν ευκαιρίες για ένα τουλάχιστον ακόμα γκολ και έφυγαν από το γήπεδο ξανά χωρίς να κερδίσουν τον Άγιαξ. Ο Άγγιαξ προηγήθηκε στο 10ο λεπτό τα δυο γκολ του ΠΑΟΚ μπήκαν στο 32′ και 39′ και ο Άγιαξ ισοφάρισε στο δεύτεο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57′ με γκολ του Χουντελάαρ.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ζαμπά (79’ Στοχ), Εσίτι, Καντουρί, Μπίσεσβαρ (73’ Αουγκούστο), Πέλκας (64’ Λημνιός), Άκπομ

Άγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Βέλτμανς, Σουρς, Μαρτίνεζ, Ταλιαφίκο, Μαζραουί (83’ Μάριν), Φαν ντε Μπέεκ, Μπλιντ, Ζίγιεχ (82’ Νέρες), Ντόλμπεργκ (33’ Χούντελαρ), Τάντιτς.