Ολυμπιακός – Βικτόρια Πλζεν 4-0

στις

Ο Ολυμπιακός καθάρισε την υπόθεση πρόκριση μέσα στο Καραϊσκάκης και πάει να συναντήσει την Μπασακσεχίρ Κωνσταντινούπολης για την επόμενη φάση του championsleague.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος μέσα στο γήπεδο με σκοπό να βάλει το πολυπόθητο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση. Δεν τα κατάφερε στην αρχή και αυτό κατά  τη γνώμη μας λόγω λαθών στις επιλογές της τελικής προσπάθειας. Έτσι πέρασε ένα ημίχρονο χωρίς να αλλάζει το σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο θα ερχόταν η καταιγίδα αν κι η αρχή του θα ήταν η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 51′ με τον Γκιγιέρμε και έκτοτε άρχισε ο καταιγισμός των γκολ με του Τσέχους πραγματικά να χάνουν το τόπι.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε πρόθυμη να καθαρίσει την πρόκριση και να σβήσει κάθε ελπίδα από την τσέχικια ομάδα, έτσι στο 70′ έκανε το 2-0 με τον Γκερέρο και πλέον είχε γίνει η αρχή για τη συνέχεια. Στο 74’ ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Γκιλιέρμε έπιασε την κεφαλιά και από κόντρα στον Ρέζνικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα γκολ που πραγματικά δεν κατάλαβε κανένας πως μπήκε. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 82 με τον Σεμέντο. Ο Ολυμπιακός πάντως πέρα από το σκορ και την επιθυμητή πρόκριση ήταν σαφώς καλύτερος σε εικόνα σε σχέση με το παιχνίδι στην Τσεχία. Στις 6 Αυγούστου θα προσπαθήσει να κάνει μια καλή αρχή στην Κωνσταντινούπολη για να επικυρώσει την πρόκριση στους ομίλους στις 13 Αυγούστου στο Καραϊσκάκη.