Ολυμπιακός- Σπόρτιγκ 2-3

στις

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε γκολ από τα αποδυτήρια, βρέθηκε στο 0-2 από ένα λάθος στο κέντρο και κινδύνεψε με βαριά ήττα. Στο τέλος όμως ήρθε σαν από μηχανής θεός ο Πάρντο, που κατάφερε να μαζέψει το σκορ, αλλά όχι να σώσει το παιχνίδι. Αυτά τα δύο γκολ όμως μπορεί στη συνέχεια σε πιθανές ισοβαθμίες να είναι χρυσά.

Ο Φελίπε Πάρντο μπήκε στο 78′ και κατάφερε να βάλει το πρώτο γκολ στο 89′ και το δεύτερο στο 92′. Μπήκε παθιασμένα μέσα στον αγωνιστικό χώρο ενώ η ομάδα του έχανε με 3-0, αυτό το πάθος μεταφράστηκε σε δύο γκολ. Η ερώτηση είναι γιατί δεν τον έβαλε πιο νωρίς ο Χάσι? Με Αν βέβαια δεν γράφεται ιστορία αλλά ίσως αν έμπαινε νωρίτερα να είχαμε άλλο σκορ τώρα. Τελοσπάντων αυτό το αφήνουμε για την ιστορία και για τους σεναριογράφους, αυτό που έχει σημασία να ειπωθεί, είναι ότι ο Ολυμπιακός έκανε το συνηθισμένο που κάνει στις πρεμιέρες, μπήκε μέσα στον αγώνα ανοργάνωτος, έφαγε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό και έκτοτε έχασε τα αυγά και τα καλάθια. Εκεί που πήγε να συνέλθει έφαγε και το δεύτερο, στο 13′ και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο 0-3.

Εντωμεταξύ η Σπόρτιγκ είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, αλλά εκεί υπήρχε ο Στέφανο Καπίνο, που έπαιζε μόνος του, ακάλυπτος. Η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο ειδικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Η ελπίδα όμως σίγουρα ποτέ δεν πεθαίνει αν σκεφτεί κανείς πως η Μπαρτσελόνα έβαλε 3 γκολ στην Γιουβέντους στο γήπεδό της. Όμως ο Ολυμπιακός πλέον χρειάζεται βαθμούς στα επόμενα ματς μέχρι της 22/11 που θα βρεθεί ξανά στην Πορτογαλία. Ο Ολυμπιακός μας έχει συνηθίσει σε ανατροπές και ποτέ δεν πρέπει να λες τελικά ποτέ με την ομάδα αυτή, που μπορεί να κάνει κάτι καλό μόνο αν συγκεντρωθεί στη συνέχεια.

Είναι ενδεικτικό όμως τις δυσαρέσκειας των οπαδών, ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχε σχεδόν αδειάσει το γήπεδο. Λίγοι είδαν τον ενθουσιασμό του Κολομβιανού, τα γκολ που έσωσαν την τιμή του Ολυμπιακού, που να θυμίσουμε ότι σε σχέση με τα προκριματικά δεν έχει τον Ρέντζο, είναι μια σημαντική απώλεια. Ήταν ο ηγέτης της άμυνας και πουλήθηκε με 22 εκατομμύρια στη Λεβερκούζεν. Ο αντικαταστάτης του δεν μας έπεισε, αν κοιτάξουμε μεμονωμένα το ματς, αλλά θα δούμε.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένγκελς, Φιγκέιρας, Οφόε, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης (46′ Ζντιέλαρ), Καρσελά (78′ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62′ Εμενίκε)

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας: Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι (87′ Ριστόφσκι), Κοάτες, Ματιέ, Χόναταν Σίλβα, Καρβάλιο, Μπατάγλια, Ζέλσον Μαρτίνς (72′ Μπρούνο Σέζαρ), Μπρούνο Φερνάντες (89′ Ριστόφσκι), Ακούνια, Ντουμπιά (63′ Ντουμπιά)