Παναθηναϊκός – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3

στις

Αυτό είχε να γίνει καιρό. Ο Παναθηναϊκός για 60 λεπτά έπαιζε εκπληκτικό ποδόσφαιρο και προηγήθηκε 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στη Λεωφόρο, όμως έμεινε από δυνάμεις και οι Βάσκοι το εκμεταλλεύτηκαν, πετυχαίνοντας σε έξι λεπτά την ολική ανατροπή.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο ημίχρονο κόντρα στους Ισπανούς. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσιάστηκε άριστα διαβασμένη, απόλυτα συγκεντρωμένη πάνω στο χορτάρι και η εικόνα του «τριφυλλιού» παρέπεμπε σε μια καλοκουρδισμένη μηχανή με έντεκα γρανάζια που το ένα λειτουργούσε για το άλλο και όλα μαζί για το σύνολο.

Οι «πράσινοι» είχαν απάντηση στην πίεση ψηλά των Βάσκων. Όσες φορές δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις, ο Παναθηναϊκός σήκωνε την μπάλα με στόχο το κεφάλι του Μολίνς ή του Άλτμαν. Όταν ο αντίπαλος είχε την μπάλα, οι γηπεδούχοι ήταν σωστά τακτοποιημένοι στα 2/3 του αγωνιστικού χώρου και κατάφεραν να εξοντώσουν την επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπρεπε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και πιστοποίησε την εξαιρετική του εικόνα για τα δεδομένα της αναμέτρηση όταν στο 29′ δημιούργησε την πρώτη του και μοναδική μεγάλη ευκαιρία και σε αντίθεση με όσα έκανε κόντρα στην Καμπάλα, την έστειλε στο πλεκτό. Ο Λουντ μετά από σέντρα του Καμπέσας και κεφαλιά του Μολίνς, έκανε μία φανταστική ενέργεια και χόρεψε τον Ντε Μάρκος γράφοντας το 1-0.

Με φόρα από το πρώτο ημίχρονο μπήκε ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη και έφτιαξε το καλύτερο δυνατό σενάριο στην αρχή του δευτέρου μέρους. Μια ατομική ενέργεια του Λουντ έφερε ανισορροπία στην άμυνα της Αθλέτικ, η μπάλα έφτασε στον Καμπέσας και ο νεαρός εξτρέμ  με το αριστερό έκανε το 2-0 στο 55′. Μέχρι το 68′ οι Βάσκοι ήταν ακίνδυνοι, πιο πολύ φαινόταν πως θα έρθει ένα τρίτο «πράσινο» γκολ παρά αυτό που ακολούθησε. Ήταν ο απόλυτος εφιάλτης.

Το τέρμα του Αντούριθ στο 68′ μείωσε το σκορ για τους Βάσκους και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε. Το όνειρο έγινε εφιάλτης μέσα σε έξι λεπτά. Στο 71′ ο Ντε Μάρκος έπιασε ξανά την άμυνα στον ύπνο για το 2-2 και στο 74΄ ο Αντούριθ με πέναλτι έφερε την ολική ανατροπή στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός πέταξε ότι είχε χτίσει στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς αν και θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να μείνει ζωντανός. Η πρόκριση μοιάζει πλέον με σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ρέις, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Λουντ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Καμπέσας (84′ Δώνης), Άλτμαν (51′ Λουτσιάνο), Μολίνς (73′ Χατζηγιοβάνης)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Χοσέ Άνχελ Θιγάντα): Ερερίν, Όσκαρ ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Βέσγκα, Μπενιάτ (77′ Μικέλ Σαν Χοσέ), Λέκουε (57′ Ινιάκι Γουίλιαμς), Ραούλ Γκαρσία, Μουνιαΐν (85′ Σουσαέτα), Αντούριθ

Οι Αριστερές δράσεις δημοσιεύουν κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.