Πανόραμα 29ης Αγωνιστικής

στις

Μιας που φτάνουμε στο τέλος του πρωταθλήματος (μια αγωνιστική ακόμα) και στην αρχή των play-off, και μιας που η ώρα των αγώνων είναι ίδια, σε αυτές τις αγωνιστικές θα κάνουμε πανοράματα ενός πρωταθλήματος που τελείωσε τυπικά ως προς τον πρωταθλητή και κρίθηκε ως προς αυτούς που θα πάνε στα playoff και αυτούς που θα υποβιβαστούν.

Σχόλια

Ο Ολυμπιακός πήρε και τυπικά το πρωτάθλημα με ένα σκορ καταιγίδα έναντι του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ. Ο Τάκης Λεμονής δεν προχώρησε σε εκπλήξεις στο βασικό σχήμα, δίνοντας στον Ρέτσο θέση δίπλα στον Ντα Κόστα, ενώ προτίμησε τον Ανσαριφάρντ έναντι του Καρντόσο για την κορυφή της επίθεσης. Ο ΠΑΟΚ καθάρισε τον αγώνα με τον Πλατανιά και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση και θα είναι επικεφαλής των play-off ενώ η ΑΕΚ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αραούχο, επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού, ο οποίος υποβιβάστηκε στην Football League, ενώ παράλληλα η Ένωση «κλείδωσε» και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι οφ.

Η υπερπροσπάθεια του Ηρακλή απέδωσε καρπούς. Με την επικράτηση επί του Παναιτωλικού ο Γηραιός κρατήθηκε βαθμολογικά στη Super League και τώρα θα περιμένει να δει αν πάνε όλα καλά στο θέμα της αδειοδότησης. Ο προπονητής των Θεσσαλονικέων, Σάββας Παντελίδης, έκλαιγε μετά τον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο με τον Ατρόμητο, βρήκε ένα γκολ με τον Μολίνς και πήρε το τρίποντο. Είχαν δοκάρι με τον Χατζηγιοβάνη οι πράσινοι ενώ ο Ζέκα αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση. Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με ελεύθερο ποδόσφαιρο και έξι γκολ στο 1ο ημίχρονο, η Βέροια νίκησε με 4-3 τον Αστέρα.