Μπεσίκτας – Ολυμπιακός 4-1

στις

Ο Ολυμπιακός έφαγε γρήγορα γκολ και φαινόταν ότι θα καταρρεύσει, ειδικά μετά το δέυτερο γκολ της τουρκικής ομάδας(το πρώτο στο 10′, το δεύτερο στο 22′), όμως ο Ελιονούσι έδωσε την πνοή μεν που χρειαζόταν η ομάδα και το απαραίτητο γκολ, αλλά δυστυχώς ο τραγικός  Λεάλι στέρησε το όνειρο από την ομάδα του Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο φορτσάτος για να βάλει το δεύτερο γκολ και να κάνει το 2-2 που θα του έδινε την πρόκριση. Στο 49′ όμως ο Ανσαριφάρντ έχασε σπουδαία φάση μετά το γύρισμα του Ελιουνούσι και στο 56′ ο Φορτούνης πήγε να βάλει ένα υπέροχο γκολ-φάουλ αλλά ο Φάμπρι με υπερένταση έδιωξε την μπάλα κόρνερ.

Εντωμεταξύ η Μπεσίκτας έμεινε με δέκα παίκτες από το 39′ αλλά αυτό μάλλον δεν άλλαξε τίποτα για την ομάδα των τούρκων, που μόνο για μερικά λεπτά του παιχνιδιού εμφανίσαν κοιλιά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Λεάλι, που στο 75′ έφαγε το τρίτο γκολ και πλέον το όνειρο έμεινε στον Πειραιά. Στο 84′ μπήκε το τέταρτο γκολ, που ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Ο μόνος παίκτης που κατά την γνώμη μας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο Εστεμπάν Καμπιάσο, που από τη στιγμή που βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο η ομάδα έφαγε τα γκολ που την άφησαν εκτός.

Οι συνθέσεις:
Μπεσίκτας (Σενόλ Γκιουνές): Φάμπρι, Μίτροβιτς, Αντριάνο, Τόσιτς, Κουαρέσμα (82′ Τοσούν), Αμπουμπακάρ, Χάτσινσον, Οζιακούπ (60′ Ουσάλ), Μπάμπελ, Γκιονούλ, Ταλίσκα

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό (76′ Μάρτινς), Καμπιάσο (67′ Μάριν), Μανθάτης (56′ Σεμπά), Ελιουνούσι, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ

Οι Αριστερές δράσεις δημοσιεύουν κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.