ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-1

στις

Πήρε την εκδίκηση της η ένωση μετά το 3-0 της Λεωφόρου ενώ παράλληλα μπήκε ξανά στο κόλπο διεκδίκησης της πρωτιάς στα play off και του πολυπόθητου εισιτηρίου για το champions league. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με 4-3-3 ενώ ο Παναθηναϊκός με 4-4-1-1 αλλά αυτό που έχει σημασία είναι πως η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ με τον Γιόχανσον και στο 40′ έκανε το 2-0 με τον Μπαρμπόσα, έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με οδηγό την ένωση και η εκδίκηση έμπαινε στο αυλάκι.

Με ένα 4-3-2 και ξεκάθαρη διάθεση να βρει ένα γρήγορο γκολ, το «τριφύλλι» μπήκε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πατούσε καλύτερα, έδειξε καλή εικόνα και μόλις στο 54′ έφτασε στο ζητούμενο. Η ΑΕΚ αν και με παίκτη παραπάνω έδειχνε ξανά έντονα σημάδια κόπωσης, όμως, οι χώροι που άφηνε πίσω ο Παναθηναϊκός ήταν μεγάλοι και στις αντεπιθέσεις η «Ένωση» δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους. Ο Τζεμπούρ στο 65′ έχασε την ευκαιρία για το 3-1, μια ευκαιρία που δεν έχασε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα και εκεί κάπου τελείωσε το ματς. Το «κιτρινόμαυρο» 3-1 έμεινε μέχρι τέλους, ο «δικέφαλος» μπήκε γερά στο παιχνίδι της πρωτιάς και θα έχει την ευκαιρία κόντρα στον ΠΑΟΚ να πιάσει κορυφή στην βαθμολογία.

Η ροή του αγώνα

ΓΙΑΚΟΜΠ ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ Goal 5′
21′ Κίτρινη Κάρτα ΜΑΡΚΟΥΣ ΜΠΕΡΓΚ
ΕΛΝΤΕΡ ΜΠΑΡΜΠΟΣΑ Goal 40′
41′ Αλλαγή είσοδος παίκτη ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΛΕΤΟ
41′ Αλλαγή έξοδος παίκτη ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ
ΓΙΑΚΟΜΠ ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ Δοκάρι 44′
45+2′ Κόκκινη Κάρτα ΛΟΥΚΑΣ ΒΙΓΙΑΦΑΝΕΣ
45+4′
46′ Αλλαγή είσοδος παίκτη ΜΕΧΝΤΙ ΑΜΠΕΝΤ
46′ Αλλαγή έξοδος παίκτη ΟΛΙΒΙΕ ΜΠΟΥΜΑΛ
46′
54′ Goal ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΛΕΤΟ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΚΑΚΗΣ Αλλαγή είσοδος παίκτη 59′
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΡΑΒΙΔΗΣ Αλλαγή έξοδος παίκτη 59′
ΕΛΝΤΕΡ ΜΠΑΡΜΠΟΣΑ Goal 69′
71′ Κίτρινη Κάρτα ΜΕΧΝΤΙ ΑΜΠΕΝΤ
ΤΟΜΑΣ ΠΕΚΧΑΡΤ Αλλαγή είσοδος παίκτη 79′
ΡΑΦΙΚ ΤΖΕΜΠΟΥΡ Αλλαγή έξοδος παίκτη 79′
80′ Κίτρινη Κάρτα ΡΟΝΤΡΙΓΚΟ ΜΟΛΕΔΟ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΚΑΚΗΣ Κίτρινη Κάρτα 81′
88′ Αλλαγή είσοδος παίκτη ΒΙΚΤΩΡ ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ
88′ Αλλαγή έξοδος παίκτη ΡΟΜΠΙΝ ΛΟΥΝΤ